Tolbergs pen: Tredje sejr på stribe i dette forår

Udgivet: 11 april, 2026 Forfatter: Søren Tolberg

Lad os da starte med at referere om vejret, jo tak lidt til den sure side, regnbyger der kommer og går, koldt men til gengæld helt vindstille. Hjemmeholdet giver bolden op og skal angribe i retning af rideskolen, de blå fra Tved har skiftet til nobelt sort. Hjemmeholdet mangler en skadet Stokholm og Søby der er optaget af private gøremål.

Hjemmeholdet tager favoritrollen på sig fra start og dominerer pænt ude på banen, seværdige hurtige kombinationer og ligeså hurtige generobringer hvis læderet kommer holdet af fode. Omkring det 20. minut er der en kæmpe mulighed for at få varmet håndfladerne, men Tved målmanden hiver en fantomredning frem. Enkelte gange ses Tved i modangreb hvor de bestemt ikke er uefne, to farlige sekvenser er bogført i det 38. minut efter hjørnespark og i sekvensen lige efter, men ellers kan Deres udsendte hvis godt taste at det er hjemmeholdet der udgør en flertalsregering og kommer med det ene forslag efter det andet om scoring af mål i fodbold.

Lige efter den halve time ses Benjamin på højre fløj, lægge an til en centring tror både med og modspillere, men i stedet lægger han bolden ind tæt op af stolpen, en helt fortjent 1-0 føring og mon ikke vi kan nå en mere inden pause teen.

Det blev ved 1-0 efter de første 45 minutter, lidt i underkanten var den udbredte mening i presse logen, som sædvanligt havde Viberg vist utallige prøver på talentet på venstre fløj godt støttet af en spillelysten Anton Smaakjær, der forsvandt lidt ud af kampen i 2. halvleg.

Efter teen var det gæsterne der stemplede bedst ind, uden at blive rigtigt farlige, jo en sniger på tværrippen var det nærmeste, men tilfældigheder kan også spille ind, så man ved aldrig. Nu har vi spillet lige omkring en time, og fik jeg fortalt at hjemmeholdet får mere og mere greb om spillet, ikke så udpræget som i 1. del men alligevel. Der er hjørne spjæt, som Malthe Seest kommer højest op til og header ind i Tved rusen, 2-0 og nu ligner det for alvor en hjemmesejr.

Helt fra starten af kampen har gæsterne været uhyre bevidste om Viberg, men hvad skal den stakkels back gøre når Philip gang på gang sætter ham alene tilbage på bjerget, ikke hver gang men ofte, Deres udsendte mener holdet får for lidt ud af dette sublime aktiv, på et tidspunkt står Viberg på baglinien med bolden forstås, lægger den bagud, men desværre, så kan man dårligt komme tættere på, ja det skulle da lige være Baltzer der brænder en direktør midt for mål, det udeblevne mål må så komme på søndag kl. 11.00 mod KRFK på Nordfyn. Kampen ebber stille og roligt ud, B1913 har bolden meget, men de er dygtige Tved folkene til at dæmme op for hjemmeholdets forsøg.

En lille status fortæller at vi på nuværende tidspunkt har 4 point mere end efter det samme antal kampe og modstandere i efteråret, vi er stadig ubesejrede og den største fare/modstander er nok os selv oppe i hovederne, men kan vi holde det berømte fokus og høje spil niveau virker en top 3 placering inden for rækkevidde.


Læs også

En gang blå, altid blå