En hyldest til vores uundværlige frivillige: Støtten, der lyser op for vores klub

Udgivet: 12 maj, 2024

I disse seneste to dage, ligesom så mange dage før dem, har disse bemærkelsesværdige ildsjæle stået sammen og placeret klubben over deres egne interesser.

Selvom ordene “tak” måske synes beskedne, kommer de med en dybfølt taknemmelighed rettet mod vores uundværlige frivillige. Disse dedikerede frivillige, der dagligt arbejder utrætteligt for at bringe vores klub til live, fortjener vores fulde beundring.

Når solen stiger op, og dens stråler lyser banen op, beundrer vi ikke blot naturens pragt og fodbolden, men også det lys, som vores frivillige kaster over vores fællesskab. Deres dedikation og engagement kender ingen grænser.

De er ikke bare hjælpende hænder; de er selve kernen af vores klub.

Mens vi andre holdt forlænget weekend, har denne gruppe af fantastiske mennesker stillet op, klar til at bidrage til vores fælles passion med trofasthed og iver. De har ikke kun givet af deres tid, men også af deres energi, smil og ubetingede støtte.

Lad os derfor i dag og altid hylde vores frivillige – de sande helte af B1913. Lad os minde dem om, hvor meget deres arbejde betyder for os alle, og lad dem vide, at deres indsats ikke blot er anerkendt, men også dybt værdsat.

Tak, kære frivillige, for alt hvad I gør. I er hjertet af vores klub, og vores taknemmelighed vil vare evigt.

Med kærlighed og taknemmelighed, Bestyrelsen i B1913.


Læs også

En gang blå, altid blå