B1913 styrker børne- og ungdomsarbejdet

Vi er DBU Børneklub

Udgivet: 5 september, 2022 Forfatter:

Vi har længe haft en spirende opblomstring i børnefodbolden, og efter mange års hårdt benarbejde er vi der hvor vi næsten tør melde at vi har lavet en fugl føniks og er genopstået fra de ruiner børne- og ungdomsafdelingen bestod af i 2014 efter FC Fyns kollaps.

Kort før sommerferien blev vi certificeret DBU Børneklub, et prædikat der er forbeholdt meget få fynske fodboldklubber. Med vores nye titel som DBU Børneklub viser vi, at vi virkelig vil børnefodbolden. Nu og i fremtiden vil vi arbejde endnu mere målrettet med vores børnefodboldtilbud for på den måde at sikre, at vi har et rigtig godt børnemiljø til klubbens fodboldbørn. Det betyder også, at vi vil prioritere børnefodbolden i klubben både økonomisk og organisatorisk.

At være blevet DBU Børneklub er først og fremmest en måde, hvorpå vi som klub peger arbejdet med vores børnefodbold i en særlig retning. Forskellige fokusområder skal være med til, at vi sikrer, at børnene i klubben er sunde og glade fodboldbørn.

Det er derfor med stor glæde at vi kan offentliggøre at vi har gjort et stort og vigtigt skridt i den videre udvikling af B1913 som børneklub ved at hente en stærk kapacitet ind som børneudviklingstræner og ungdomsudvikler med Meike Noorslykke. Meike kommer til klubben med stor erfaring i udvikling af børne- og ungdomsfodbold, hvor hun de seneste 5 år har skabt gode rammer for børnene. De mange år på grønsværen kombineret med en snart gennemført UEFA B-licens skaber en godt grundlag for klubbens fremtid som børneklub, hvor Meike blandt andet vil have fokus på kvalificere træningsmiljøet i klubben og hjælpe børnetrænerne ved at coache dem omkring deres egen træning.

Vi har med Meike fået en børneudviklingstræner, der er eftertragtet af mange klubber i det fynske. At vi med den ramme vi har fået skabt herude for børnefodbolden, bliver attraktive for en som Meike og de redskaber hun har værktøjskassen, er en Blåstempling af det arbejde der har foregået de sidste mange år. Samtidig får vi her mulighed for at videreudvikle den Blå tråd fra barn til ungdom med en personlighed der ser børnefodbolden på samme måde som vi gør

Klavs Skov Pedersen
Ungdomsformand

Børneudviklingstræner og ungdomsudvikler Meike Noorslykke udtaler:

Jeg glæder mig utroligt meget til for alvor at komme i gang med arbejdet her i B1913. Det er tydeligt at man de seneste par år har gjort sig nogle gode tanker i hvordan en børne- ungdomsafdeling skal fungere, og så er det fedt at komme til et sted hvor man prioriterer børnefodbolden både økonomisk og organisatorisk.
Og som tidligere Blå børnefodboldspiller, med familiemedlemmer der i gennem tiderne har spillet på 13’s førstehold, føles det lidt som at komme hjem

Meike Noorslykke
Børneudviklingstræner

Med den fantastiske udvikling vi som klub har gjort de seneste mange år, og de nye tiltag der vil rykke rammen for børnefodbolden yderligere, er der grobund for at mange af de gamle Blå igen kan vende hjem med deres børn til klubben. Også selvom vi fremover fastholder et maks antal børn pr. årgang for at sikre den bedste ramme, høje kvalitet i træningen og at alle børn bliver set mens de er hos os.

Har man derfor et barn der godt kunne tænke sig at starte til fodbold, er det altid en god ide først at tage fat i trænerne på årgangen, for at sikre at der er plads til barnet.


Læs også

En gang blå, altid blå