Kom til fællesspisning og foredrag om smerte i sport

Boldklubben 1913

Udgivet: 8 april, 2024

Jævnfør et nyligt opslag på B1913´s hjemmeside åbner Tidens SundTeam13 klinik i klubben den 18. april 2024.

Vi fejrer åbningen med et arrangement i Cafe 13, hvor klubben inviterer klubmedlemmer og forældre til gratis spisning og til et foredrag ved Henrik Gammelgaard Petersen, der er kiropraktor og partner hos Tidens Kiropraktor, en af klubbens sponsorer. Deltagelse kræver tilmelding (se nedenfor).

Under overskriften Smerteforståelse og ordets magt i sportslige sammenhænge, kommer Henrik ind på, hvilke faktorer der bidrager til oplevelse af smerte, og hvordan man som sportsudøver kan gøre sig bevidst herom for at finde tilhørende fornuftig hjælp hertil.

Programmet den 18. april 2024

16.00 Klinikken åbner (information om booking til denne dag, sendes særskilt til afdelingerne)

Kl.17.00 Fremvisning og information om Tidens SundTeam13 klinik, præsentation af klinikkens folk samt vejledning i, hvordan man kan booke tider i klinikken fremover.

Kl.17.30 Fællesspisning nummer 1 starter.

Menu-alternativer: 1.Tarteletter med høns i asparges, 2.Vegetarisk linse-lasagnette (obs! indeholder laktose og gluten), 3. Indisk daal m. laktosefri yoghurt. Salat af gulerod, kål, æbler og hertil dressing af olie, honning og sennep.

Kl.19.30: . Smerteforståelse og ordets magt i sportslige sammenhænge, v. Henrik Gammelgaard Petersen. Spillere, som har trænet torsdag aften kan deltage i fællesspisning nummer 2 under foredraget.

Tilmelding foregår pr. sms til Jette Jørgensen mobil nr. 2917 9348 senest fredag den 12. april 2024. Bemærk, at der er begrænsede antal spisepladser i Cafe 13, så meld dig hurtigt

Skriv:
18.04.24
Navn eller navne- hvis hold tilmelder sig samlet.
Spisning 1 eller 2 (for spillere, der træner torsdag),
Menu nr. 1,2 eller 3 (hvis flere tilmeldte, så antal af hver menu)

Lidt om Henrik Gammelgaard Petersen:

Henrik har før formidlet sin viden som ekstern lektor på SDU´s kiropraktoruddannelse og som gæsteforelæser på SDU´s Medicinstudie. Han har derudover en uddannelses- og erfaringsmæssig baggrund, som i kombination med stor interesse for smerter og smertehåndtering lægger op til en spændende cafe-aften.

Henrik er uddannet kiropraktor fra Syddansk Universitet, kandidat i Sundhed og Idræt samt certificeret i muskuloskeletal ultralydsscanning og -diagnostik. Derudover har han taget en national og international anerkendt efteruddannelse i sportskiropraktik med speciale i tværfagligt samarbejde i sundhedssektorer i professionelle klubber. Han er derved kvalificeret til deltagelse som behandler ved f.eks. OL, World Games m.m.

Henrik er fast sportskiropraktor for HC Odense 1. division herrehåndbold, Odense Boldklub Superliga, DHG damehåndbold og individuel konsulent for elitespillere i Odense Badminton klub. Siden 2023 er Henrik så også blevet kiropraktor for B1913´s Danmarksserie og Kvindeserie Vest, ligesom partnervirksomheden, Tidens Kiropraktor, nu indgår i samarbejdet om klubbens sundhedsklinik for en bredere medlemsskare.


Læs også

En gang blå, altid blå