De stribede fra Aalborg kommer på besøg

Udgivet: 26 april, 2024

Oprindeligt var det ikke tanken at man skulle spille fodbold i Aab, som gæster Campusvej lørdag kl. 13.00. I 1885 var klubbens navn Aalborg Cricketklub, og som navnet indikerer var det en mindre og hårdere bold man samledes om i de år. Fjorten år senere i 1899, blev navnet ændret til Aalborg Boldklub. I 1902 bliver der åbnet op for fodbold i klubben, og endelig i 1906 bliver navnet ændret til det nuværende Aalborg Boldspilklub af 1885, med cricket, rundbold og andre boldspil på menuen og ja så også det nye fodbold.

Der er andre klubber i landet der er startet som cricket klubber, sådan lige fra hoften kan tasteren huske Akademisk Boldklub (AB), Vejle Boldklub og B93 der først fik fodbold på programmet i 1896. Nok om historik nu er det lørdagens ”finalekamp” det gælder.

Det er ved at være en del år siden at B1913 har mødt Aab i en turneringskamp, mit bedste bud er 1989, hvor vi sidst var i den bedste række, 1. Division for at hilse på en enkelt sæson. Nu er det ikke klubbens 1. Hold vi skal møde, men et hold 2, der ikke fungerer som et 2. Hold i gængs forstand, men mere som et hold af amatørspillere der ikke er inde omkring klubbens 1. Holds trup, men som har så meget veneration for klubben at spillerne er blevet i klubben efter U19 tiden og nu formår at slå deres fodbolde i Danmarksserien.

Aab ligger nr. 16 med 16 point, hvor vi er nr. 2 med 26 af slagsen, senest tabte Aab hjemme med 0-4 til TPI, hvor vi spillede 2-2 i Varde. Endnu engang belært af klubbernes  placering og meritter i de forgangne uger skal der ikke lægges noget i den kendsgerning, men fokuseres på at finde ind til de takter, pressens udsendte og andre kunne glæde sig over mod B1909 og Ringkøbing.

Den eksakte trup til kampen kender skribenten ikke, men håber at vi kan stille i det der ligger tæt på stærkeste opstilling, når der ses bort fra de langtidsskadede.

Søren Tolberg  


Læs også

En gang blå, altid blå